תה לירידה במשקל

איזה משקה עדיף לשתות לירידה במשקל – תה או קפה?

אם נעזוב לרגע את העדפה האישית של כל אחד מאיתנו – לתה או לקפה וננסה לבחון את שני המשקאות הפופולריים האלה במובנים של עזרה לתהליך ירידה במשקל, נמצא ששניהם מכילים קפאין ונוגדי חמצון.

קפאין ונוגדי חימצון הם חומרים טבעיים שידועים כמסייעים לירידה במשקל ולכן נשאלת השאלה – מה עדיף יותר. יצאנו לבדוק.

 

בשונה ממדינות רבות אחרות בעולם, בישראל, כמו בארה”ב, התה פופולרי פחות מהקפה אולם התה למעשה הוא המשקה הפופולרי ביותר בעולם, לאחר המים. הקפאין, הוא החומר הממריץ הפופולרי ביותר בעולם, כשמרבית הצריכה שלו היא בשתיה של תה או קפה. כמות הקפאין היומית, הנחשבת לבטוחה עבור אדם מבוגר עומדת על 400 מ”ג ואם נתרגם את זה לספלי קפה של 240 מ”ל, נגלה שמדובר בעד 4 ספלים ביום (כ 100 מ”ג קפאין בספל קפה). כמות הקפאין בתה נמוכה משמעותית מהקפה ועומדת על 30 מ”ג בלבד בספל של 240 מ”ל, מכאן שלהגיע לכמות מקסימלית מומלצת של קפאין ביום, נוכל לשתות לפחות 13 ספלי תה ביום. חשוב להדגיש – כמות הקפאין משתנה מסוג תה אחד לשני, כשתה שחור יש למעשה הכי הרבה קפאין ובחליטות צמחים אין כלל קפאין.

 

אם אנו צורכים קפאין בכמות לא מופרזת, נגלה שלקפאין באופן כללי ולקפה טחון איכותי בפרט יתרונות בריאותיים רבים ובניהם ניתן למצוא:

העלאת העירנות, שיפור הריכוז, שיפור זמני תגובה, דיוק, שיפור הזיכרון ושיפור מצב הרוח. 

ישנם מחקרים שמעידים על כך שקפאין מסייע בהקטנת הסיכוי לדימנציה ולסכרת מסוג 2 אולם הדבר שהכי מעניין פה הוא הקשר בין צריכת קפאין לירידה במשקל. 

כיצד תה או קפה מסייעים לירידה במשקל?

נוגדי החימצון הנמצאים בקפה ובתה, מורידים את רמות הליפטין. לפטין הוא ההורמון המווסת את הרעב בגוף, ואם אנו חשים רעבים פחות, אנו גם נאכל פחות. בנוסף לזאת, נמצא שנוגדי החימצון שקיימים בתה, יכולות לקדם גדילה של חיידקים מועילים במערכת העיכול ומסייעים בשריפת השומן והגברת שריפת הקלוריות. זה קורה בין היתר על ידי הפעלת רקמת שומן חומה, שביכולתה לייצר חום ולווסת את חילוף החומרים בשומן ובגלוקוז.

 

חשוב להדגיש שכל החומרים והיתרונות המוזכרים, מדברים על החומרים הבסיסים בכוס קפה או תה בלבד. ספל קפה טחון שמכיל סוכר ו/או סוכרזית, משנים את ההתייחסות להמלצות שתית הקפה והתה והסיוע להם בירידה במשקל, שכן אותם ממתיקים, חלב, קרמים או סירופים למיניהם המתווספים לקפה, מעלים את רמות הסוכר בהתאם מביאים לעליה במשקל! אם אינכם נמנים על אלו שיכולים לשתות קפה שחור או תה ללא סוכר או ממתיקים, אז עדיף להמתיק עם דבש, ולא להגזים בכמות. זיכרו שטעם הוא עניין של הרגל וגם אם לפעמים קשה להתרגל תחילה לטעם משקה חם לא ממותק, עם הזמן זה הופך להרגל. הוספה של קינמון לדוגמא עשויה לתת טעם מעניין שיכול לבוא במקום הממתיק וגם על הדרך מסייע במניעת סכרת מסוג 2 והשמנת יתר.

לסיכום

גם תה וגם קפה טובים לירידה במשקל ובתנאי שנצרכים בכמויות לא מוגזמות וללא ממתיקים או תוספות אחרות. התה מכיל פחות קפאין מקפה ולכן ניתן לשתות ממנו יותר מאפשר קפה. גם אם אתם חובבי הג’אנר של הקפה, מומלץ לשתות לפחות ספל תה אחת ביום. רק טוב יצא לכם מזה.

שתף את הפוסט

תה דיטוקס של ביוטבע